Επιμέλεια: ο Πολέμαρχος

Φτάσαμε στα μισά της φάσης των 16 στο Champions League αγαπητοί φίλοι και μάθαμε τις 4 πρώτες ομάδες που θα συμμετάσχουν στα προημιτελικά.
Στα 4 ζευγάρια λοιπόν που ολοκληρώθηκαν και οι επαναληπτικοί είχαμε 4 γάμους, ενώ στον έναν από αυτούς θα έλεγε κανείς πως πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα και μια κηδεία. Αυτή που έλαβε μέρος στο Stamford Bridge του Λονδίνου με αντιπάλους την Chelsea του Mourinho και την P.S.G  του David Luiz!

Με το πρώτο παιχνίδι στο Παρίσι να έχει λήξει 1-1,το πλεονέκτημα φαινόταν να το έχουν οι μπλε, καθώς με τον τρόπο που αγωνίζονται οι εκάστοτε ομάδες του ”Special One” πολύ δύσκολα χάνουν ένα τέτοιο αβαντάζ. Στο 31′ μάλιστα τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Γάλλους με το μεγάλο αστέρι (αλλά και εντελώς ανύπαρκτο ως εκείνη τη στιγμή) Zlatan Ibrahimovic να δέχεται αυστηρή κόκκινη για αντικανονικό μαρκάρισμα. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με τον Cahill όμως παρόλο που οι Παριζιάνοι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο για τουλάχιστον 1 ώρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά με τον David Luiz, έναν ποδοσφαιριστή που έχει μεγάλο άχτι τον Mourinho, όταν φορώντας την φανέλα της Chelsea μέχρι πέρσι, ο Πορτογάλος προπονητής αποφάσισε να τον πουλήσει στην P.S.G! Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. O Hazard με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-1 στα πρώτα λεπτά του extra time με τον Tiago Silva ( ο οποίος υπέπεσε στο χαζό πέναλτι νωρίτερα) να ισοφαρίζει 2 μόλις λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Το τελικό 2-2 κρίνεται ηρωικό για την ομάδα του Laurent Blanc η οποία απέναντι σε έναν πολύ μεγάλο σύλλογο όπως είναι οι Μπλε, κατάφερε παίζοντας από το 30′ με ένα παίχτη λιγότερο και επιθετικά, να πετύχει 2 τέρματα μέσα στο Λονδίνο και να πάρει την ισοπαλία που της έδωσε και την πρόκριση!

ts  ts2

Στα άλλα παιχνίδια η Real Madrid έχοντας επικρατήσει στη Γερμανία με 0-2 της Schalke 04,  παραλίγο να πάθει το κάζο του αιώνα, αφού ηττήθηκε με 3-4 στον επαναληπτικό της Ισπανίας και οι Γερμανοί είχαν ευκαιρίες για 1 πέμπτο γκολ που θα τους έδινε και την πρόκριση. Ας είναι καλά ο Casillas που με τις εκπληκτικές επεμβάσεις του κράτησε το αποτέλεσμα ως το τέλος!

re

Η κακές εμφανίσεις πάντως της βασίλισσας τελευταία, είχαν σαν συνέπεια οι φίλοι της ομάδας να κουνήσουν άσπρα μαντίλια στον προπονητή της Carlo Ancelloti…

H Porto κατατρόπωσε την Basel με 4-0 εντός έδρας και σε συνδυασμό με το εκτός 1-1 του 1ου αγώνα, πέρασε εύκολα στα προημιτελικά της διοργάνωσης,

porto

ενώ τέλος η Bayern Munchen μετά το εκτός 0-0 στην Ουκρανία με αντίπαλο της την Shakhtar, έκανε πάρτι στο Allianz Arena επικρατώντας με το επιβλητικό 7-0, με τους Ουκρανούς να δέχονται κόκκινη κάρτα και γκολ από πέναλτι στο 3ο μόλις λεπτό…