Αυτή μπορεί, επιτέλους, να είναι η χρονιά του Leonardo DiCaprio. Οι υποψηφιότητες για τα Oscars ανακοινώθηκαν χθες το πρωί και ο ηθοποιός που δεν έχει λάβει ποτέ το χρυσό αγαλματίδιο, παρά την απίστευτη φιλμογραφία του, είναι υποψήφιος στην κατηγορία Best Actor για τον ρόλο του στο The Revenant, μαζί με τους Brian Cranston για την ταινία TrumboMatt Damon για το The MartianEddie Redmayne για το The Danish Girl, και Michael Fassbender για το Steve Jobs.

Το The Revenant είναι επίσης υποψήφιο για την καλύτερη ταινία της χρονιάς (Best Picture), και θα ανταγωνιστεί στην κατηγορία με τα παρακάτω έργα: The Big ShortBridge of Spies, BrooklynMad Max: Fury RoadThe MartianRoom, και Spotlight. Ο Alejandro González Iñárritu, ο σκηνοθέτης του The Revenant, μπορεί να γράψει ιστορία εάν κερδίσει στην κατηγορία Καλύτερος Σκηνοθέτης (Best Director). Θα αποτελέσει τον τρίτο σκηνοθέτη που θα έχει κερδίσει δυο συνεχόμενες χρονιές το συγκεκριμένο βραβείο (πέρσι βραβεύτηκε για το Birdman). Στην κατηγορία Καλύτερος Σκηνοθέτης υποψήφιοι μαζί με τον Iñárritu είναι οι: Adam McKay για το The Big ShortGeorge Miller για το Mad Max: Fury RoadTom McCarthy για το Spotlight, και Lenny Abrahamson για το Room.

the-revenant-image-leonardo-dicaprio

Leonardo Di Caprio στο The Revenant

Οι υποψήφιες για τον τίτλο Καλύτερη Ηθοποιός (Best Actress) είναι οι: η Jennifer Lawrence για το Joy, η Cate Blanchett για το Carol, η Brie Larson για το Room, η Charlotte Rampling για το 45 Years, και η Saoirse Ronan για το Brooklyn.

Παρακάτω θα βρείτε την πλήρη λίστα με τις υποψηφιότητες:

Best Actor/ Βραβείο Α’ Ανδρικού ρόλου

  • Bryan Cranston στο «Trumbo»
  • Matt Damon στο «The Martian»
  • Leonardo DiCaprio στο «The Revenant»
  • Michael Fassbender στο»Steve Jobs»
  • Eddie Redmayne στο «The Danish Girl»

Best Supporting Actor/ Βραβείο Β’ Ανδρικού ρόλου

  • Christian Bale στο «The Big Short»
  • Tom Hardy στο «The Revenant»
  • Mark Ruffalo στο «Spotlight»
  • Mark Rylance στο «Bridge of Spies»
  • Sylvester Stallone στο «Creed»

Best Actress/ Βραβείο Α’ Γυναικείου ρόλου

  • Cate Blanchett στο «Carol»
  • Brie Larson στο «Room»
  • Jennifer Lawrence στο «Joy»
  • Charlotte Rampling στο «45 Years»
  • Saoirse Ronan στο «Brooklyn»

Best Supporting Actress/ Βραβείο Β’ Γυναικείου ρόλου

  • Jennifer Jason Leigh στο «The Hateful Eight»
  • Rooney Mara στο «Carol»
  • Rachel McAdams στο «Spotlight»
  • Alicia Vikander στο «The Danish Girl»
  • Kate Winslet στο «Steve Jobs»

Best Animated Feature Film/ Καλύτερο Animation

  • «Anomalisa», Charlie Kaufman, Duke Johnson and Rosa Tran
  • «Boy and the World», Alê Abreu
  • «Inside Out», Pete Docter and Jonas Rivera
  • «Shaun the Sheep Movie», Mark Burton and Richard Starzak
  • «When Marnie Was There», Hiromasa Yonebayashi and Yoshiaki Nishimura

Best Cinematography

  • «Carol», Ed Lachman
  • «The Hateful Eight», Robert Richardson
  • «Mad Max: Fury Road», John Seale
  • «The Revenant», Emmanuel Lubezki
  • «Sicario», Roger Deakins

Best Costume Design/ Καλύτερα Κοστούμια

  • «Carol», Sandy Powell
  • «Cinderella», Sandy Powell
  • «The Danish Girl», Paco Delgado
  • «Mad Max: Fury Road», Jenny Beavan
  • «The Revenant», Jacqueline West

Best Director/ Καλύτερος Σκηνοθέτης

  • «The Big Short»-  Adam McKay
  • «Mad Max: Fury Road» –  George Miller
  • «The Revenant» – Alejandro G. Iñárritu
  • «Room» – Lenny Abrahamson
  • «Spotlight» – Tom McCarthy

Best Documentary/ Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

  • «Amy», Asif Kapadia and James Gay-Rees
  • «Cartel Land», Matthew Heineman and Tom Yellin
  • «The Look of Silence», Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • «What Happened, Miss Simone?», Liz Garbus, Amy Hobby and Justin Wilkes
  • «Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom», Evgeny Afineevsky and Den Tolmor

Best Documentary – Short Subject/ Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

  • «Body Team 12», David Darg and Bryn Mooser
  • «Chau, beyond the Lines», Courtney Marsh and Jerry Franck
  • «Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah», Adam Benzine
  • «A Girl in the River: The Price of Forgiveness», Sharmeen Obaid-Chinoy
  • «Last Day of Freedom», Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman

Best Film Editing/ Καλύτερο Μοντάζ

  • «The Big Short» – Hank Corwin
  • «Mad Max: Fury Road» – Margaret Sixel
  • «The Revenant» – Stephen Mirrione
  • «Spotlight» – Tom McArdle
  • «Star Wars: The Force Awakens» – Maryann Brandon and Mary Jo Markey

Best Foreign Language film/ Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

  • «Embrace of the Serpent» – Colombia
  • «Mustang»– France
  • «Son of Saul» – Hungary
  • «Theeb» – Jordan
  • «A War» – Denmark

Best Μakeup and Ηairstyling

  • «Mad Max: Fury Road» – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damian Martin
  • «The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared» – Love Larson and Eva von Bahr
  • «The Revenant» – Siân Grigg, Duncan Jarman and Robert Pandini

Best Original Score (Soundtrack)/ Καλύτερο Soundtrack

  • «Bridge of Spies» – Thomas Newman
  • «Carol»-  Carter Burwell
  • «The Hateful Eight»-  Ennio Morricone
  • «Sicario»– Jóhann Jóhannsson
  • «Star Wars: The Force Awakens» – John Williams

Best Original song/ Καλύτερο Τραγούδι

  • «Earned It» – «Fifty Shades of Grey»
  • «Manta Ray» – «Racing Extinction»
  • «Simple Song #3» – «Youth»
  • «Til It Happens To You» – «The Hunting Ground»
  • «Writing’s On The Wall» – «Spectre»

Best Motion Picture/ Καλύτερη Ταινία

  • «The Big Short» – Brad Pitt, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
  • «Bridge of Spies» – Steven Spielberg, Marc Platt and Kristie Macosko Krieger, Producers
  • «Brooklyn» – Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
  • «Mad Max: Fury Road» – Doug Mitchell and George Miller, Producers
  • «The Martian» – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer and Mark Huffam, Producers
  • «The Revenant» – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent and Keith Redmon, Producers
  • «Room» – Ed Guiney, Producer
  • «Spotlight» – Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin and Blye Pagon Faust, Producers

Best Production Design/ Καλύτερη Καλλιτεχνική Διεύθυνση

  • «Bridge of Spies»  – Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo και Bernhard Henrich
  • «The Danish Girl» – Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Michael Standish
  • «Mad Max: Fury Road» – Production Design: Colin Gibson; Set Decoration: Lisa Thompson
  • «The Martian» – Production Design: Arthur Max; Set Decoration: Celia Bobak
  • «The Revenant» – Production Design: Jack Fisk; Set Decoration: Hamish Purdy

Best Animated Short Film/ Καλύτερο Animation Μικρού Μήκους

  • «Bear Story» –  Gabriel Osorio και Pato Escala
  • «Prologue» – Richard Williams και Imogen Sutton
  • «Sanjay’s Super Team» – Sanjay Patel και Nicole Grindle
  • «We Can’t Live without Cosmos» – Konstantin Bronzit
  • «World of Tomorrow» – Don Hertzfeldt

Best Live Action Short Film/ Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους

  • «Ave Maria» –  Basil Khalil and Eric Dupont
  • «Day One» – Henry Hughes
  • «Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)»  – Patrick Vollrath
  • «Shok» – Jamie Donoughue
  • «Stutterer» – Benjamin Cleary and Serena Armitage

Best Sound Editing/ Καλύτερο Ηχητικό Μοντάζ

  • «Mad Max: Fury Road» – Mark Mangini και David White
  • «The Martian» – Oliver Tarney
  • «The Revenant»  – Martin Hernandez και Lon Bender
  • «Sicario»  -Alan Robert Murray
  • «Star Wars: The Force Awakens» – Matthew Wood και David Acord

Best Sound Mixing/ Καλύτερο Ηχητικό Μιξάζ

  • «Bridge of Spies» – Andy Nelson, Gary Rydstrom και Drew Kunin
  • «Mad Max: Fury Road» – Chris Jenkins, Gregg Rudloff και Ben Osmo
  • «The Martian» –  Paul Massey, Mark Taylor και Mac Ruth
  • «The Revenant» –  Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom και Chris Duesterdiek
  • «Star Wars: The Force Awakens» – Andy Nelson, Christopher Scarabosio και Stuart Wilson

Best Visual Effects/ Καλύτερα Ειδικά Εφέ

  • «Ex Machina» – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington και Sara Bennett
  • «Mad Max: Fury Road» – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver και Andy Williams
  • «The Martian» – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence και Steven Warner
  • «The Revenant» – Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith και Cameron Waldbauer
  • «Star Wars: The Force Awakens» – Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan και Chris Corbould

Best Adapted Screenplay/ Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

  • «The Big Short» – Screenplay: Charles Randolph and Adam McKay
  • «Brooklyn» – Screenplay: Nick Hornby
  • «Carol» – Screenplay: Phyllis Nagy
  • «The Martian» – Screenplay: Drew Goddard
  • «Room» – Screenplay: Emma Donoghue

Best Original Screenplay/ Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο

  • «Bridge of Spies» από τους Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen
  • «Ex Machina» από τον Alex Garland
  • «Inside Out» από τους Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; συγγραφείς original σεναρίου: Pete Docter, Ronnie del Carmen
  • «Spotlight» από τους Josh Singer & Tom McCarthy
  • «Straight Outta Compton» Screenplay by Jonathan Herman and Andrea Berloff; Story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff

Η Τελετή Απονομής των Βραβείων Oscar θα πραγματοποιηθεί στις 28 Φεβρουαρίου στο θέατρο Dolby, στο Hollywood, Los Angeles και θα προβληθεί στο κοινό μέσα από το κανάλι ABC. Στη χώρα μας τη μετάδοση έχει αναλάβει η Nova.

Σχόλια